Čas na změnu: Nastavte své hodiny o hodinu víc a recyklujte baterie

Tento víkend je čas zase znovu nastavit své hodiny o jednu hodinu víc a zkrátit si tak o kratší dobu spánek. Je to také dobrý čas na výměnu baterií ve vašich hodinách, ovladačích, ale i v autě. Poté co tyto úkoly splníte, je čas se rozhodnout, co udělat se starými bateriemi. Odneste baterie k nám do sběrného dvoru, kde je bezpečně recyklujeme.

Malé baterie, které používáte, vypadají neškodně a bezcenně, ale ve skutečnosti, opak je pravdou. Jako plus – obsahují významné zdroje, které mohou být recyklovány. Jako mínus – jsou vyrobeny z několika prvků, které by neměly být na našich skládkách. Baterie jsou tak malé, že je to prostě příliš pohodlné házet je do popelnice. Baterie a akumulátory neukládejte ani na skládky. Baterie je potřeba recyklovat speciální cestou, která spočívá v oddělení jednotlivých chemických složek baterie.

Recyklací baterií poskytujeme mimo ochranu životního prostředí a zdraví, také značné energetické a materiálové úspory primárních surovin. Recyklací získané suroviny mohou být levnější než těžba a stejně tak mohou být získány více ekologicky. Při recyklaci probíhají nejdříve třídicí postupy, které vyděluji nikl-kadmiové, lithiové a nikl-lithiové baterie, někdy i baterie obsahující rtuť. Nutné je brát v potaz i chemické procesy, které se v bateriích odehrávají. Poměrně velké množství sebraných použitých baterií není zcela vybito a je nutno brát v úvahu také oxidaci kovu.

Volba je na Vás.

Novinky e-mailem!

Přejete si být informováni o novinkách a aktuálních cenách?