Do soutěže Můj první milion se přihlásila takřka stovka zájemců o rozjezd vlastního podnikání
Diář pro všechny vyznavače fitness a kulturistiky od Davida Baila, gravírování a dřevěné deskové hry od Denise Bilíka a Josefa Divokého a originální služby v oblasti fotografického tisku Natálie Minaříkové. To jsou medailisté hlavní kategorie letošního ročníku soutěže Můj první milion, kterou již pojedenácté připravilo Technologické inovační centrum Zlín ve spolupráci se společností Sběrné suroviny UH, s.r.o. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 19. dubna v prostorách 23. budovy v továrním areálu ve Zlíně.
Soutěž Můj první milion, kterou pořádá Technologické inovační centrum Zlín, se konala již pojedenácté. Ve dvou kategoriích se sešlo 55 přihlášených záměrů, za nimiž stojí 92 soutěžících. Všechny přihlášené záměry hodnotila odborná porota složená z úspěšných investorů, podnikatelů a odborníků na rozvoj podnikatelského prostředí. Ti vybrali postupující do druhého kola. Z nich pak vzešli medailisté obou kategorií. „Role porotců ale není jen v pouhém hodnocení a výběru. Soutěžícím dávají zpětnou vazbu, rady a tipy, jak záměr dopracovat k tomu, aby měl ještě větší šanci na úspěšné rozjetí a udržení se,“ podotýká jednatelka pořádajícího centra Daniela Sobieská.
Hlavní kategorii opanoval Arnold
Na začátku nápad, pak hotový produkt, který se již začal prodávat. Tak porota ohodnotila Fitness diář Arnold autora Davida Baila. Hlavním cílem diáře je, aby každý uživatel měl svůj fitness život pod kontrolou a snadněji tak dosahoval výsledků, po kterých touží. Na druhém místě skončili Denis Bilík a Josef Divoký, kteří představili projekt Laseruj.cz zaměřený na gravírování reklamních a dárkových předmětů a výrobu deskových her. Bronz v hlavní kategorii si připsala Natálie Minaříková se záměrem Laab.cz. Jde o nabídku tisku fotografií nejen na běžný papír, ale také například na matné plátno či leporelo. Nabízí rovněž další služby v oblasti zpracování fotografií.
V této kategorii soutěžilo 25 záměrů, z nichž 11 postoupilo do druhého kola. Pro ně byl tradičně připraven akcelerační program, tedy soubor seminářů, workshopů a dalších aktivit, během nichž získávali další cenné informace pro vylepšení svých záměrů. Spolu se zpětnou vazbou od porotců jde o největší benefit pro všechny účastníky soutěže.
Ilustrace, elektronické fólie, ale také slivovice a povidla
S originálními, a přitom životaschopnými záměry, vstoupili do soutěže také středoškoláci. Celkem bylo přihlášeno 30 nápadů, z nichž 13 poslali porotci do druhého kola. Na první příčce se umístila Lucie Mudráková z uherskohradišťské umělecké průmyslovky s projektem Planetka B114. Jde o ilustrace, které mohou být umístěny v knihách pro děti, na taškách a dalších předmětech. Stříbrnou pozici obsadil Martin Batonožek ze soukromé školy Mesit v Uherském Hradišti, který se chce zabývat prodejem speciálních elektronických fólií aplikovaných na okna pod značkou Smart Glass. Díky nim lze automaticky ovládat propouštění světla.
Na třetí místo pak porota viděla projekt Valašské potěšení od Františka. Jde o produkci a zpracování švestek – od slivovice přes povidla až po sušené plody. Se záměrem přišel František Macháček ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně.
Speciální ocenění míří hlavně na Valašsko
Tradiční součástí soutěže Můj první milion jsou také speciální ceny pořadatelů či partnerů projektu. Cenu Technologického inovačního centra Zlín za podporu podnikatelského myšlení u studentů letos získala SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně, která měla v soutěži celkem čtyři zástupce, jednoho z nich pak na medailové pozici.
Cenu pro nejaktivnějšího pedagoga, udělovanou Sdružením pro rozvoj Zlínského kraje, si převzala Františka Vyškovská ze SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Za studentem této školy, Markem Opravilem, který se soutěže účastnil s projektem kovovýroby TeNip, pak zamířila Cena Valašskoklobouckého podnikatelského centra za udržitelný rozvoj.
Svou cenu letos předávala i investment-crowdfundingová platforma Fundlift, kterou získal David Bail – díky tomu získává mimo jiné rozhovor pro mediální portál Roklen24.cz. Projekt Easy Sport Meeting Manager Jakuba Josefa Formana a Martina Škrabala, zaměřený na zpracování výsledků na sportovních podnicích, si pak připsal Cenu Fakulty managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně a zároveň speciální cenu ČSOB.
Soutěží k dokonalosti
Smyslem soutěže ovšem není jen samotné klání a ocenění těch nejlepších. Cílem je i vzdělávat budoucí podnikatele, zvýšit zájem o problematiku podnikání a zakládání firem či zlepšení povědomí o nástrojích podpory začínajících podnikatelů ve Zlínském kraji. „Soutěž tak poměrně přesně kopíruje zaměření velké části našich aktivit, které lze shrnout pod jednoduché označení podpora inovačního podnikání,“ vysvětluje Daniela Sobieská.
Přesně v tomto duchu proto mohli nejen přihlášení soutěžící, ale i další zájemci, navštívit během podzimu a ledna několik workshopů či informačních seminářů. Letošní novinkou byla FuckUp Night, kde se budoucí podnikatelé dozvěděli i něco o tom, jak to rozhodně dělat nejde. Všech těchto aktivit se zúčastnilo na 500 lidí.
Aktivity Technologického inovačního centra Zlín
Technologické inovační centrum Zlín je společným podnikem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje. Dlouhodobě podporuje začínající podnikatele prostřednictvím různých typů vzdělávacích aktivit či soutěže Můj první milion.
V budově 23 v továrním areálu provozuje podnikatelský inkubátor či nabízí prostory pro co-working. Více na www.inovacnipodnikani.cz.