I baterie mají svůj den

Kalendář environmentálně významných dnů se od letošního roku rozšiřuje o Evropský den recyklace baterií. Za vyhlášení této události stojí evropská asociace Eucobat, která v současné době reprezentuje 15 významných kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 13 evropských zemí. Byl to český ECOBAT, který přišel před rokem s touto iniciativou, která má podpořit podvědomí o nutnosti a prospěšnosti odděleného sběru, recyklace a materiálového využití naší komodity.

Pro oslavy Evropského dne recyklace baterií bylo zvoleno datum 9. září, protože toto je den narození slavného italského lékaře a fyzika Luiqi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s tzv. živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Allesandro Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Cílem Evropského dne recyklace baterií je připomenout, proč jsou správné třídění a recyklace baterií důležité. Čím více vybitých baterií se totiž dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Také zdraví nebezpečné látky, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?

Víte, kolik máte doma baterií?

Z průzkumu společnosti Recyklohraní o.p.s. vyšlo najevo, že průměrná česká rodina má doma 49 baterií, z toho 8 použitých. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. V České republice se ročně vytřídí přes 1 000 tun použitých baterií a akumulátorů. To znamená, že se k recyklaci dostane pouze každá třetí baterie dodaná na trh. My všichni můžeme přispět k lepším výsledkům v následujících letech.

Sběrná místa jsou blíž, než si myslíte

Použité baterie lze bezplatně odevzdat ve všech prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie. Baterie lze odevzdávat také ve sběrném dvoře Sběrné suroviny UH, s.r.o.

 

Zdroj článku: ECOBAT

Novinky e-mailem!

Přejete si být informováni o novinkách a aktuálních cenách?