Socha mladého Jana Antonína Bati v Uherském Hradišti letos připomene 51. výročí jeho úmrtí

Dnešním datem si připomínáme 51. výročí úmrtí světoznámého podnikatele Jana Antonína Bati. Tato významná osobnost je spojena s městem Uherské Hradiště, kde se Jan Antonín narodil a prožil zde své mládí. Jeho památku dnes připomíná pamětní deska na jeho rodném domě a také socha mladého Bati sedícího nad řekou Moravou.

V roce 2007 se Robert Hájek nastěhoval do domku v místní části Rybárny v Uherském Hradišti a až po čase zjistil, že v tomto domě se narodil nevlastní bratr úspěšného podnikatele Tomáše Bati, Jan Antonín. Od té doby se pan Hájek začal o Janův život intenzivně zajímat a založil také Nadační fond Jana Antonína Bati.

Jedním z cílů fondu bylo uvedení Jana Antonína mezi čestné občany Uherského Hradišti a vytvoření památníku této osobnosti. V říjnu v roce 2015, k 50. výročí úmrtí Jana Antonín, byla na břehu řeky Moravy odhalena socha mladého Bati. Socha se nachází nedaleko Baťova rodného domku a zobrazuje mladého Jana s jeho ideály a vizemi.

Socha, kterou z umělého kamene vytvořil uherskohradišťský sochař Robert Buček, vyšla na dvě stě tisíc korun. Na její zhotovení a umístění k řece přispěla nejen radnice, ale i soukromí sponzoři a firmy. Jedním z dárců, kteří projekt podpořili, byla i uherskohradišťská společnost Sběrné suroviny UH.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem slavného Tomáše Bati a po bratrově tragické smrti v roce 1932 převzal firmu do vlastních rukou. Ve Zlíně založil také filmové ateliéry či školu umění, nechal vybudovat Baťův kanál a zasloužil se o velký rozmach firmy v celosvětovém měřítku. V roce 1941 emigroval do Brazílie, kde zůstal až do své smrti. V roce 1947 byl odsouzen za kolaboraci s Němci a jeho jméno bylo očištěno až v roce 2007.

Novinky e-mailem!

Přejete si být informováni o novinkách a aktuálních cenách?