Vysloužilá elektrozařízení patří na sběrná místa, aby nezamořila životní prostředí

 

Úsporky“ do koše nepatří

 

Když doslouží klasická wolframová žárovka, obvykle putuje do koše. V domácnostech jsou však v posledních letech „wolframky“ postupně nahrazovány úspornými světelnými zdroji: jde zejména o lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Obsahují však druhotné suroviny a zářivky i velmi malé množství toxické rtuti. Proto, když doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, ale je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP.

 

„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.

 

Postaráme se i o staré elektro

EKOLAMP v rámci zpětného odběru zdarma sbírá a recykluje nejen světelné zdroje, ale od ledna 2019 rozšířil své služby i na další elektrozařízení. Nově se tak postará například o vysloužilé domácí spotřebiče, elektrické hračky a nástroje nebo vybavení pro volný čas a sport.

 

Kam s nefunkčním elektrozařízením?

Vysloužilé zářivky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4500 sběrných míst.

 

Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.

 

Náš sběrný dvůr je pro vás otevřen od pondělí až do soboty (po – pá 7:00 až 17:00, so 8:00 až 12:00). Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.

 

Novinky e-mailem!

Přejete si být informováni o novinkách a aktuálních cenách?