Vyvrcholila soutěž Můj první milion, ceny za 250 000 korun jsou rozdány

Vzpomínková kniha pro děti, kterou si sami vytvoří. Koncept fitcentra speciálně určeného pro děti. Jedinečný a naprosto unikátní plyšový medvídek. To jsou tři nejúspěšnější projekty hlavní kategorie soutěže Můj první milion, která ve čtvrtek večer vyvrcholila slavnostním vyhlášením jubilejního 10. ročníku. Jejím pořadatelem je Technologické inovační centrum. Tato společnost, založená Zlínským krajem a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, se dlouhodobě věnuje mimo jiné podpoře začínajících podnikatelů.

Do právě skončeného desátého ročníku soutěže Můj první milion se přihlásilo celkem 103 soutěžících se 73 podnikatelskými záměry. „Letos pořádáme již 10. ročník a rostoucí čísla přihlášených jen potvrzují zvyšující se zájem o problematiku podnikání a zakládání firem. V minulých letech jsme pomohli s rozjezdem několika úspěšných projektů jako je například celorepublikově známý motivační diář Doller, retro šaty Femme Fatale Dress či kvalitní zlínská obuv Vasky“, řekla Zuzana Drotárová, manažerka soutěže. Pro ty nejúspěšnější připravili pořadatelé ceny v celkové hodnotě 250 000 korun.

Soutěžní projekty jsou tradičně rozděleny do dvou kategorií. Středoškolských bylo přihlášeno 25, zbytek připadá na hlavní kategorii, tedy na vysokoškoláky a veřejnost. Soutěž vždy startuje na podzim, poté následuje série workshopů, kde zájemci získají cenné informace pro sestavení podnikatelského záměru. Více o systému soutěže je k dispozici na www.mujprvnimilion.cz.

Po prvním hodnotícím kole vzešlo 12 finálových soutěžních záměrů, jejichž autoři dostali možnost zařadit se do akceleračního programu. Dubnové druhé kolo pak rozhodlo o pomyslných medailistech.  Příčku nejvyšší získal projekt Můj Ted2y od Tomáše Vančíka a Pavlíny Frdlíkové.

Tedy Přináší dětem splněný sen – mít jedinečného plyšového medvídka podle svých představ. Medvídek se skládá v 3D online aplikaci a dítě i rodič dopředu ví, jak plyšový kamarád bude vypadat. Medvídek je ručně šitý v Česku a je certifikován jako hračka. Nápad získal podporu jak u dětí, rodičů, tak pedagogických pracovníků a je připraven k rychlé realizaci.

Druhé místo získal Vojtěch Šenkýř a jeho projekt FitKid. Je to koncept fitcentra speciálně určeného pro děti. Základem je odborné vedení tréninků dětí pod dohledem fyzioterapeutů, dále pak bezpečnost a barevnost interiéru. Na třetím místě se umístila Amélie Janíková s knihou Můj první zápisník. Kniha je určená pro děti, které si svůj vlastní zápisník během roku naplní, dokreslí, nalepí, vystříhá, vyzkouší úkoly, a přitom se toho spoustu naučí. Zápisník tak zůstane krásnou vzpomínkou na dětství.

V kategorii středoškoláků prošlo sítem prvního kola celkem jedenáct záměrů. Odborníky nejvíce zaujala Tereza Nováková, ze střední školy MESIT Uherské Hradiště, která se přihlásila s projektem Cukrářská výroba Máj. Předmětem jejího podnikatelského záměru je výroba moderních i tradičních cukrářských výrobků, jejichž trvanlivost se bude prodlužovat speciálním mrazícím zařízením – shokerem. Svým zákazníkům chce dodávat kvalitní, chutné, bez náhražek a dobře vypadající cukrářské výrobky. Druhé místo obsadila studentka Střední průmyslové školy Zlín Dominika Koutná s projektem Kalendář KODA. Kalendář, který ulehčí váš život. Váš čas budete trávit efektivněji a spánek bude kvalitnější. Koda je originální kalendář, který si sám zapisuje vaše budoucí aktivity.

Bronz pak brala Klára Kalvosterová (SOŠ J. Sousedíka Vsetín) s nápadem Medový ráj. Tento podnikatelský záměr pochází z tradice včelařství rodiny. Zákazníkům bude Klára nabízet kvalitní včelí produkty, podle sezóny jako např. lipový, lesní, jarní, smíšený a šlehaný med nebo ozdobné svíčky a propolisy dle vlastní receptury.

 

V rámci soutěže Můj první milion jsou tradičně vyhlašovány i speciální ceny. Ve středoškolské kategorii jde o cenu za podporu podnikatelského myšlení u studentů – ta letos poputuje na SOŠ Josefa Sousedíka ve Vsetíně a v rámci 10. jubilejního ročníku se Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje rozhodlo odměnit i nejaktívnějšího pedagoga v soutěži a cenu získala Mgr. Františka Vyškovská taktéž ze SOŠ Josefa Souseíka Vsetín.

Speciální cena TIC, kterou je kancelář v podnikatelském inkubátoru na 1 rok zdarma získal projekt Můj Ted2y. Cenu ČSOB (poukaz v hodnotě 5000 Kč a 5000 Kč na služby ČSOB) přebrala Hana Toráč s projektem NiamiMami – Praktický sortiment kojicích výrobků pro maminky, kterým záleží na odívaní a chtějí se cítit a vypadat dobře.

Cena CzechInvest (Společensky odpovědného začínajícího podnikatele ZK) získaliTomáš Petržela a Lucie Husárová a jejich záměr Dělámedoplen. Smyslem tohoto rodinného projektu Dělámedoplen je poskytnout pohodlí a čas rodičům a zároveň luxus při používání zdravých a ekologických látkových plen.

  • Soutěž součástí systému

Soutěž Můj první milion není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum Zlín pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje Klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.inovacnipodnikani.cz . Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti.

Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru či co-workingu.

  • Partneři soutěže

Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje

SYNOT ICT Services, a. s.

ČSOB a.s.

STEMICA a.s.

Lakšmí s.r.o.

HEXXA.CZ, s.r.o.

PRIA SYSTEM, s.r.o.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Startupedia s.r.o. – Hiri.cz

iTech21, s.r.o.

DOLLER

Sběrné suroviny UH, s.r.o.

JA Czech

Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, o.p.s.

Podnikatelský inkubátor Kunovice – Panský Dvůr, s.r.o.

Valašskokloboucké podnikatelské centrum, s.r.o.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

  • Mediální partner

Rádio Kiss Publikum

Novinky e-mailem!

Přejete si být informováni o novinkách a aktuálních cenách?