Devátý ročník soutěže pro všechny odvážné a nápadité lidi
Zlín | Obrazy s příběhem, správa fotografií či aplikace pro monitoring firemních mobilních zařízení. To jsou příklady vítězů minulých ročníků prestižní soutěže podnikatelských záměrů Můj první milion, kterou pořádá zlínské Technologické inovační centrum. Letos vstupuje již do svého devátého ročníku, zájemci se mohou hlásit do konce ledna příštího roku. Vyhlášení se bude konat tradičně v dubnu. Připraveny jsou ceny v celkové hodnotě čtvrt milionu korun.
V minulém ročníku odborná porota posuzovala bezmála šest desítek projektů, což představuje nejvíce v historii soutěže. „Očekáváme, že i tentokrát bude zájem obdobný. Nicméně nás spíše těší to, že přibývá záměrů, které jejich autoři skutečně realizují. To je pro nás víc, než statistiky přihlášených,“ říká ředitelka Technologického inovačního centra Daniela Sobieská.
Soutěžící jsou tradičně rozdělení do dvou kategorií. Ta první je určena pro veřejnost a studenty vysokých škol, druhá pak pro studenty škol středních. Více informací o podmínkách a termínech soutěže je k dispozici na webu www.mujprvnimilion.cz.
Soutěž se sérií workshopů
Soutěž Můj první milion nespočívá jen v klání podnikatelských záměrů. Tradičně projekt zahrnuje i sérii workshopů, na kterých si zájemci mohou prohloubit své znalosti v mnoha oblastech spojených s podnikáním – od legislativy přes finanční rozvahu až po marketing. To vše z úst odborníků z praxe. Letos budou workshopy realizovány v období od října do prosince. „Právě vzdělávání budoucích podnikatelů je jedním z hlavních cílů soutěže,“ vysvětluje Daniela Sobieská.
Kromě účasti na těchto akcích získávají soutěžící velmi cennou zpětnou vazbu i od porotců. Jde přitom hlavně o lidi s velkými zkušenostmi v podnikání. „Tím, jak soutěž Můj první milion postupovala a já jsem dostávala zpětnou vazbu od profesionálů, se postupně moje nápady posouvaly z roviny snů do roviny zcela konkrétních a promyšlených kroků vedoucích k mé současné živnosti. V tom vidím ohromný přínos této soutěže,“ říká loňská vítězka hlavní kategorie Hana Auerová.
Jak to bylo loni
Do minulého ročníku bylo přihlášeno 59 podnikatelských záměrů. Z toho v hlavní kategorii, určené pro studenty vysokých škol a veřejnost, jich bylo 37. Zbytek předložili studenti středních škol. V kategorii určené studentům vysokých škol a veřejnosti porotu nejvíce zaujala Hana Auerová s projektem nazvaným Obrazy s příběhem. Jak název napovídá, na začátku každého výtvarného díla stojí nejen zákazník a jeho zadání, ale i asociace a představy autorky.
Druhou příčku si ze soutěže odnesl Martin Stehlík s CK Folding bike tours. Podstatou podnikatelského záměru jsou tematicky zaměřené cyklistické pobyty pro zahraniční návštěvníky v České republice. Třetí místo si pak připsali Antonín Světinský a Vojtěch Šenkýř. Jejich projekt s názvem Fyziotrenér usiluje o web, jež propojuje fyzioterapii a trenérství. „Účast v soutěži nás vedla k výkonu na 200 procent. Donutilo nás to často makat až do noci,“ vzpomínají dvojice bronzových soutěžících. Všechny tři zmíněné záměry se přitom jejich autorům podařilo úspěšně rozjet a nyní je dále rozvíjejí.
O zajímavé projekty nebyla nouze ani v kategorii určené pro studenty středních škol. Vítězem se stala Petra Michalíková ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně s projektem Fast and cheap. Jde o nabídku kadeřnických služeb přímo u zákazníka za ceny běžné v salonech.
Druhou příčku obsadil Michal Řihák se záměrem HSJ Trans. Student Střední průmyslové školy Zlín chce poskytovat služby v oblasti drážní osobní dopravy.
Bronz pak patří Jarmile Maňákové ze Střední školy Mesit v Uherském Hradišti. Zaujala záměrem na provozování vegetariánské restaurace s názvem Milénium.
Technologické inovační centrum
Soutěž Můj první milion ale není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti. Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru či co-workingu.
Partneři
- Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje
- Nadace Synot
- BLUE 88, s.r.o.
- ČSOB a.s.
- STEMICA a.s.
- Lakšmí s.r.o.
- HEXXA.CZ, s.r.o.
- PRIA SYSTEM, s.r.o.
- Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
- Startupedia s.r.o. – Startupjobs.cz
- Sběrné suroviny UH, s.r.o.
- Junior Achievement Česká republika
- Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, o.p.s.
- Podnikatelský inkubátor Kunovice – Panský Dvůr, s.r.o.
- Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
- Mediální partner: Rádio Kiss Publikum